Vatandaşı balçığa gömen kavşaktan bir AKP klasiği çıktı

Şanlıurfa ve Adıyaman’daki sel felaketinde ömrünü yitirenlerin sayısı 15’e yükseldi. Şanlıurfa’daki Abide Köprülü Kavşağı’nın alt geçidinde beş kişi hayatını kaybetti. Arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Urfa’da Aralık 2022’de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından resmi açılışı yapılan Abide Köprülü Kavşağı, yağışı kaldıramayarak sele teslim oldu. Alt geçitte çok sayıda yurttaş da mahsur kaldı. Yurttaşlar kurtarma takımlarınca çıkarıldı.

Öte yandan alt geçitten tam bir Türkiye klasiği çıktı. Çok sayıda yurttaşın mahsur kaldığı, beş kişinin de hayatını yitirdiği köprülü kavşağın imali için 105.2 milyon TL harcandığı ortaya çıktı.

Birgün’den Mustafa Bildircin‘e konuşan TMMOB Şanlıurfa İKK Sekreteri Çakır, “Az yağmurlarda da o bölgede su birikiyordu. Bu, bilimin kelamlarına kulak tıkayan anlayışın sonucudur” dedi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Zeynel Abidin Beyazgül’ün teşebbüsüyle yaptırıldığı belirtilen Abide Köprülü Kavşağı, 3 Aralık 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı merasimle açılmıştı.

Kavşağın, “Kente nefes aldırdığı” tabir edilerek trafik problemini büyük ölçüde çözdüğü savunuldu.
Abide Kavşağı’ndaki ilişki yollarının revize projeleri, 30 Temmuz 2021 tarihinde düzenlenen ihale kapsamında çizdirildi. Revize projelerinin çizdirilmesi için Hatay merkezli bir harita-mühendislik şirketiyle 370 bin TL’lik muahede yapıldı.

Yağışta altı suyla dolan Abide Kavşağı Köprüsü’ne yönelik imal ihalesi ise 6 Nisan’da gerçekleştirildi. Sırf bir şirketin teklifinin geçerli sayıldığı ihale kapsamında Ankara merkezli Ohitan İnşaat Mühendislik isimli şirket ile kontrat imzalandı. Mukavelenin bedeli ise kayıtlara, 104 milyon 900 bin TL olarak geçti. Yağmur suyunu kaldıramayan kavşak için harcanan toplam para, 105 milyon 270 bin TL’ye ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir