Sıfır araç sorunu büyüyor: 3 ay bekle, iki katına al

Otomotiv bölümünde sıfır araç sorunu büyüyor. Buna nazaran, yaklaşık 1 yıldır bayilerde sıfır araç bulunamazken, sıfır araç almak isteyenler peşinat ödeyip 3 ay ile 1 yıl ortasında sıraya giriyor. Lakin tıpkı sıfır araçlar galerilerde fahiş fiyatlarla satılıyor.

Sözcü gazetesinin haberine nazaran; dalın önde gelen kimi markalarının CEO’ları bu durumdan kendilerinin de rahatsızlık duyduklarını söz etse de sorunun önüne geçilemiyor.

Buna nazaran bir kesim temsilcisi, piyasada satılan araçların en az yarısının yatırım maksadıyla alındığını, vatandaşın cebindeki parayı korumak için araçlara yatırım yaptığını tabir ederek, döviz ve enflasyonun denetim altına alınmadan bu durumun düzelmesinin güç olduğunu vurguladı.

Sıfır araç fiyatları 450 bin-500 bin TL civarında başlarken, bu fiyatlardan bayilerde araç bulamayanlar galerilere gitmek zorunda kalıyor.

Orada da birebir aracın 700 bin TL civarında satılması nedeniyle vatandaşlar mecburen ikinci el araçlara yöneliyor.

Bayilerde bulunan sıfır araçlar için liste fiyatlarının üzerinde talep edilen fiyatlar nedeniyle bayilere ceza kesiliyor. Fakat araç almak isteyenlerin mağduriyeti devam ediyor.

Araçlar üst donanım paketleri ve aksesuarla satılmaya çalışılıyor. Bununla birlikte kesim temsilcileri gemilerin geç geldiğini tabir ederken, gelen araçların da çoğunlukla üst donanıma sahip olduğunu belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir