Rusya’dan Yunanistan’a S-300 uyarısı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Yunanistan’ın, Rusya’nın müsaadesi olmadan S-300’leri öteki bir ülkeye devretme hakkına sahip olmadığını bildirdi.

Rus devlet televizyonu Pervıy Kanalı’nda gündemdeki hususları pahalandıran Lavrov, Yunanistan’ın Ukrayna’ya S-300 hava savunma sistemlerini sağlama ihtimalini de değindi. Bu sistemlerin Güney Kıbrıs’a birinci başta yerleştirilmesi planlandığını ve sonunda Yunanistan’a teslim edildiğini anımsatan Lavrov, şunları kaydetti:

“Büyükelçimize, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ile Savunma Bakanlığına başvurarak, bu sistemlerin Yunanistan’a teslim edildiğini hatırlatması için talimat verdik. Mutabakata nazaran, müsaademiz olmadan Yunanistan’ın hiç kimseye bu sistemleri devretme hakkı yok. Bunu Yunanlara hatırlattık. Onlar bize taahhütlerine dikkat ettiklerini söyledi.”

Bu tıp sorunları yakından takip ettiklerini belirten Lavrov, “Tetikte olmak zorundayız. Zira birçok yasadışı şey, ‘Ukrayna’yı kurtaracağız, zira Ukrayna, Avrupa’dır’ sloganıyla yapılıyor” dedi.

ABD, UKRAYNA’YA UZMAN GÖNDERECEK Mİ?

ABD’nin Ukrayna’ya Patriot sistemlerini sevk etme kararını kıymetlendiren Lavrov, şöyle devam etti:

“Amerikalılara, büyükelçiliğimiz üzerinden kullanımı sıkıntı olan Patriot sistemlerinin devredilmesi kararının, Amerikalı uzmanların orada (Ukrayna’da) olacağı manasına gelip gelmediğini sorduk. Bize epeyce kapsamlı karşılık verildi ve bunun planlanmadığı, zira Amerikalıların Rusya ile direkt savaşmak istemediği, Patriot sistemlerinin Ukrayna ordusu bu teknolojiyi kavrayana kadar birkaç ay içinde faaliyete geçeceği söylendi.”

Rusya ve Ukrayna ortasındaki müzakerelere değinen Lavrov, Ukrayna ile müzakerelere hazır olduklarını, “ancak ABD’nin buna müsaade vermediğini” söz etti.

Diplomatik mutabakatlara varma tarafındaki teklifleri reddetmediklerini lisana getiren Sergey Lavrov, bu mutabakatların, Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya’ya ilişkin olduğunun kabul edilmesi durumunda mümkün olacağını vurguladı.

Öte yandan, Lavrov, Ukrayna etrafındaki durumu bir an evvel çözmek istediklerini kelamlarına ekledi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir