Konya’daki dezavantajlı gruplar ve aileleri iftarda buluştu

KONYA (İGFA) – Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediyesi ile Selçuklu, Meram ve Karatay belediyeleri tarafından Konya’daki dezavantajlı vatandaşlara ve ailelerine yönelik iftar programı düzenlendi.

Karatay Gençlik Merkezi’ndeki iftar programı öncesinde Konya Büyükşehir Belediyesi Özel Gençler Mehter Takımı’nın verdiği küçük konser iştirakçilerden alkış aldı.

Programda konuşan Türkiye Sakatlar Derneği Konya Şube Başkanı Ahmet Mıhçı, engelli topluluğuna hiçbir vakit takviyelerini esirgemeyen Konya Büyükşehir belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a ve ilçe belediye liderlerine teşekkür etti.

“ASIL MAHZUR KALPLERDE”

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, iftar sofrasının bereketli sofrasında bir ortaya gelmekten duyduğu memnuniyeti lisana getirdi. Asıl mahzurun başlarda ve kalplerde olduğunu vurgulayan Lider Kavuş, “Bir gün herkes tıpkı imtihana düşebileceğini, bu imtihandan geçemeyeceğini unutmadan ona nazaran ömür sürmeli ve empati yaparak sizleri anlamalı diye umut ediyorum” diye konuştu.

BAŞKAN KILCA’DAN TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK MANİSİZ HAYAT MERKEZİ MÜJDESİ

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, iftar programın klâsik hale geldiğini söz ederek, “İlk iftarlarımızı birlikte açıyoruz. Burada birçok vakit birlikteyiz, görüşüyoruz fakat tıpkı sofrada bir olmak da başka hoş. Buradan sizlerle bir muştuyu paylaşmak istiyorum. Türkiye’nin en büyük manisiz hayat merkezimizi Konya’mızda inşa ettik, tamamladık, önümüzdeki ay içerisinde de inşallah bakanlığımıza teslim ediyoruz. Burayı inşallah bundan sonra daima siz kullanacaksınız. Sizlere güzel, mübarek olsun” tabirlerini kullandı.

“ŞEHRİMİZİN MANİSİZ BİR KENT OLMASI İÇİN BÜYÜK GAYRET SARF EDİYORUZ”

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Konya’mızda başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere; tüm ilçe belediyelerimiz ve kurumlarımızla birlikte kentimizin manisiz bir kent olması için büyük uğraş sarf ediyoruz. Hem kentimizdeki günlük hayatta pürüzleri kaldıralım istiyoruz hem de özel bireylerimiz toplumun her alanında hayatın içerisinde olsunlar istiyoruz. Daima birlikte, el birliğiyle bu bahislerde efor sarf ediyoruz” açıklamasında bulundu.

“DEZAVANTAJLI VATANDAŞLARIN HAYATINI KOLAYLAŞTIRACAK BİRÇOK HİZMET SAĞLIYORUZ”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, her bir dezavantajlı bireyin, karşılaştığı tüm zorluklara karşın; azmiyle, hamasetiyle ve yaşama sevinciyle herkese ilham olduğunu söz ederek konuşmasına başladı. Peygamber Efendimizin “Allah sizin ne bedenlerinize ne de suretlerinize bakar, lakin O, sizin kalbinize ve amelinize bakar” diye buyurduğunu anımsatan Lider Altay, Peygamberimizin tüm insanlara uygunluk ve kardeşlik yolunda yürümeyi öğütlediğini, bu anlayışla Büyükşehir olarak dezavantajlı vatandaşların hayatını kolaylaştıracak birçok hizmet sağlamaya devam ettiklerini kaydetti.

Engelli Dayanak Merkeziyle ve öbür ünitelerle birlikte onlarca farklı çalışmayı hayata geçirdiklerini anımsatan Lider Altay şöyle devam etti: “Engelsiz Ulaşım Aracımızla, dezavantajlı hemşehrilerimizin kurum ve kuruluşlardaki işlerini çarçabuk yapabilmelerini sağlıyoruz. Engelli Erişilebilir Kamu Binaları projemizle; dezavantajlı vatandaşlarımızın ağır olarak kullanılan kamusal alanlara konforlu ve kolay bir formda ulaşmalarını sağlıyoruz. Tekrar, dezavantajlı kardeşlerimiz için Konya Kart’a tarifli fiyatsız kent içi ulaşım imkanları sunuyor ve su faturalarında yüzde 50 oranında indirim uyguluyoruz. Tekrar dezavantajlı kardeşlerimize konut ziyaretlerinde bulunuyor, dayanağa muhtaçlık duyanlara ferdî bakım, mesken paklığı, etraf bakım ve tamir üzere hizmetler sunuyoruz. Muhtaçlık sahibi kardeşlerimize medikal gereç takviyesi veriyor, akülü araçların akü değişimini, tamirini, bakımını ve tamirini gerçekleştiriyoruz. Manisiz Kent Konya Erişilebilirlik Master Planı ile projemizle vatandaşlarımızın ağır kullandığı alanların genelinde sizlerin ömürlerini kolaylaştırmak için çok büyük bir adım atıyoruz. Bu projemizle Türkiye Belediyeleri Birliği tarafından 2021 yılında düzenlenen Manisiz Kentler Fikir ve Proje Yarışında Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin elinden ödül almak da bizleri hayli memnun etti.”

“MÜBAREK RAMAZAN’IN PÜRÜZLERİ BİRLİKTE AŞMA AZMİNİ PEKİŞTİRMESİNİ DİLİYORUM”

Bunlara misal daha onlarca farklı projeyle, Konya Büyükşehir Belediyesi olarak dezavantajlı vatandaşların yanında olmaya devam ettiklerinin altını çizen Lider Altay, mübarek Ramazan ayının, birlik ve beraberliği daha da güçlendirmesini, mahzurları birlikte aşma azmini pekiştirmesini dileyerek konuşmasını tamamladı.

“BİZ SİZLERİN DAİMA HAYATIN İÇİNDE OLMANIZ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

AK Parti Konya Millletvekili Mehmet Baykan da, Konya’da 60 bine yakın engelli bireyin yaşadığına dikkati çekerek, ilgili ünitelerin, belediyelerin, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın engellilerin hayatın içinde daha çok yer alması için kıymetli çalışmalar yaptığını söyledi. Engellilere hizmet vermek üzere Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde 12 toplumsal hizmet merkezi, 3 bakım-rehabilitasyon ve aile müşavere merkezi ile 10 özel bakım merkezi bulunduğunu anımsatan Baykan, “Bunların yanı sıra belediyelerimizin tesisleri de sizlerin hizmetinde. Buralardan faydalanmanız sizler için değerli olduğu üzere gençlerimizi buralarda görmek bizi de ayrıyeten keyifli ediyor. Biz sizlerin daima hayatın içinde olmanız için çalışıyoruz, çabalıyoruz. Hepinizin Ramazan-ı Şerifi’ni tebrik ediyorum” cümlelerini kullandı.

Programa; Konya Vali Yardımcısı Fatma Gül Dalmış’ın yanı sıra dezavantajlı kümelere hizmet veren derneklerin liderleri, dezavantajlı vatandaşlar ve aileleri katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir