Japonya’da Neriman Özsoy fırtınası! Durdurulamadı

Türk voleybolunun yetiştirdiği kıymetli isimlerden olan Neriman Özsoy, Japonya’da son maçında adeta şov yaptı. Ligde rahat bir nefes alan Neriman’ın takımı Denso Airybee bir sonraki maçta Tuğba Şenoğlu İvegin’in grubu Kurobe ile karşılaşacak.

YURT DIŞI SEÇİMİ
Kariyerine Eczacıbaşı’nda başlayan deneyimli oyuncu, Karşıyaka ve Galatasaray üzere kulüplerde oynadı. İtalya, Polonya ve Rusya üzere ülkelerde de vazife yapan Neriman Brezilya’da da forma giymişti.

BREZİLYA’DA ŞAMPİYON OLDU
Son olarak Brezilya’nın Minas Bayan Voleybol Ekibi formasıyla şampiyonluk sevinci yaşayan Neriman, Brezilya’da en yeterli smaçör ödülünün sahibi oldu.

JAPONYA’YA GERİ DÖNDÜ
Geçmişte Japonya’da üç dönem Toyota Auto Body Queenseis, bir dönem da NEC Red Rockets ekibinde forma giyen ve bu süreçte Japonya’da hem performansı hem de kişiliğiyle gönüllerde taht kuran Neriman Özsoy, Japonya’ya geri döndü.

Milli voleybolcu Neriman Özsoy, Japon temsilcisi Denso Airybees ile dönem öncesinde mutabakata varmıştı. Tüm atletleri Japon olan Airybees’te tek yabancı isim Neriman Özsoy oldu.

SEZONA ÂLÂ BAŞLAYAMADILAR
Denso Airybee, ligde oynadığı birinci uğraştan galibiyet çıkaramadı. Birinci maçını 3-2 kaybden Airybee, ikinci maçından ise 3-0’lık mağlubiyetle ayrıldı. Bir evvelki maçta Hitachi’ye 3-1 mağlup olan Airybee dördüncü maçta rakibini yenmeyi başardı.

SEZONUN BİRİNCİ GALİBİYETİ
Japon takımı maçı 25-17, 23-25, 26-28, 25-16, 15-13 setlerle 3-2 kazandı ve dönemin birinci galibiyetini aldı.

NERİMAN GÖSTERİ YAPTI
Neriman Özsoy müsabakada 25 sayı (4 blok – 1 ace) üreterek galibiyette en tesirli isimlerden oldu. Öte yandan Neriman Özsoy bir önceki  müsabakada 20 sayıyla oynadı.

YENİ RAKİP TUĞBA’NIN GRUBU KUROBE
Japonya’ya transfer olan bir öbür ulusal sportmen ise Tuğba Şenoğlu İvegin’di. Vakıfbank’tan Kurobe AquaFairies’e transfer olan Tuğba bir sonraki hafta Neriman’ın kadrosu Denso Airybees ile karşı karşıya gelecek. 12 takımlı ligde Denso Airybees tek galibiyetle 10. sırada yer alırken Tuğba’nun kadrosu Kurobe 7. sırada bulunuyor.

2 KERE TÜRKİYE ŞAMPİYONU OLDU
Eczacıbaşı’nda toplamda üç dönem oynadıktan sonra İtalyan grubu Despar Perugia’ya transfer oldu. Kısa müddet sonra Polonya grubu Trefi Sopot’a kiralandı. Atom Trefi’te iki dönem oynadı. 2011 yılında grupla Polonya Bayanlar Voleybol Ligi’nde finale kaldı. 2012 senesinde Polonya kulübüyle yaşadığı maddi meseleler nedeniyle Ocak ayında Rus kulübü Dynamo Krasnodar’a kiralandı ve 2012 yılının Mayıs ayına kadar burada kaldı.

2012-2013 voleybol döneminin başında Galatasaray Daikin ile kontrat imzalamak için Türkiye’ye döndü. Galatasaray formasıyla 2012-2013 Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonlar Ligi’ni dördüncü sırada tamamladı.

2013-14 döneminde İtalyan grubu Imoco Conegliano’da forma giydi. 2015 yılında altyapısında oynadığı aldığı Eczacıbaşı ile mukavele imzaladı. 2016-2017 dönemini İtalya’da Liu Jo Nordmeccanica Modena grubu ile geçirdi.

2017’den 2020’ye kadar Toyota Auto Body Queenseis ekibinde oynadı. Daha sonra, başlangıçta Çin’e ve Ageo Medics takımına gitmesi düşünüldü. Fakat 2020 yılının Eylül ayından itibaren NEC Red Rockets’da oynamaya başladı. 2021’de Brezilya’nın Itambe/Mina grubuna gitmeden evvel dönemi burada tamamladı.

Neriman Özsoy, Voleybol Ulusal Grubu ile 2009 Voleybol Bayanlar Avrupa Ligi’nde ikincilik, 2010 Voleybol Bayanlar Ligi’nde üçüncülük, 2011 Voleybol Bayanlar Ligi’nde ikincilik, 2011 Avrupa Bayanlar Voleybol Şampiyonası’nda üçüncülük, 2011 Bayanlar Voleybol Şampiyonası’nda ikincilik ve 2012 FIVB Dünya Grand Prix’te de üçüncülük elde etti. Londra Olimpiyatları’nda da takımda yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir