İkinci Ara Tatil Ne Zaman? 2023 İkinci Ara Tatili Tarihi

2022-2023 eğitim öğretim yılı ikinci periyodu, Kahramanmaraş zelzelesi hasebiyle geç bir tarihte başlamıştı. Zelzelenin meydana gelmesi üzerine tüm vilayetlerde okulların açılacağı tarih ertelenmişti. Bu sebeple periyot içinde yapılacak olan ‘ara tatilin’ de tarihleri merak konusu oldu. Öğrenciler ve veliler ikinci periyot orta tatilin tarihini araştırmaya başladılar. Pekala 2023 orta tatili ne vakit? Orta tatil ertelendi mi?

İşte ayrıntılar…

2022-2023 eğitim öğretim yılı ikinci devri 6 Şubat Pazartesi günü başlayacaktı. Fakat Kahramanmaraş merkezli ve 11 vilayetimizi etkileyen sarsıntılardan sonra, okulların açılış tarihi ertelendi.

Ülkemizde MEB’e bağlı eğitim öğretim kurumlarında sömestr tatili 23 Ocak’ta başlamıştı. 6 Ocak’ta ise ikinci periyot başlayacaktı. Ancak zelzele felaketinden sonra tüm vilayetlerde eğitim öğretime başlangıç tarihi ertelendi. Okulların ikinci periyodu 20 Şubat’ta başladı.

Sömestr tatilinin uzatılması sebebiyle ikinci orta tatilin de ne vakit olacağı merak konusu oldu.

Deprem bölgesinde taşımalı eğitime geçildi, birçok depremzede öğrenci farklı vilayetlerde okula başladı. Eğitim öğretime verilen orta uzamışken ikinci orta tatilin tarihinde bir değişiklik olup olmadığı da merak konusu oldu. İkinci orta tatilin tarihinin bir hafta ertelenmesi kelam konusu oldu.

Peki 2023 ikinci orta tatil ne vakit?

Milli Eğitim Bakanlığı 2022-2023 eğitim öğretim takvimine nazaran, ikinci orta tatil 17-20 Nisan tarihleri ortasında yapılacak. Bakanlık tarafından tatilin iptal edilmesi yahut ertelenmesine dair rastgele bir açıklama bulunmuyor. 

İkinci periyotta öğrenciler, 14 Nisan Cuma günü itibariyle ikinci orta tatillerine başlamış ve 24 Nisan Pazartesi günü itibariyle de tekrar okul sıralarına dönmüş olacaklar. MEB’in takviminde yer alan bilgilere nazaran okulların ikinci periyot tatili tıpkı vakitte Ramazan Bayramı’na denk geliyor. Öğrenciler ikinci orta tatillerini Ramazan Bayramı tatilinde yapmış olacaklar.

Okullar ne vakit kapanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sene başında yayınlandığı takvimde şu anda rastgele bir değişiklik bulunmuyor. Buna nazaran öğrenciler 24 Nisan’da tekrar okul sıralarında dönecekler. Son devrin de tamamlanmasının akabinde okullar 16 Haziran 2023 tarihinde yaz tatiline girecek. Milyonlarca öğrenci karne sevinci yaşayacak ve yaz tatiline girecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir