Hiçbir şey göründüğü gibi değil…

Bu fotoğrafta kaç renk var?

Bu fotoğraftaki yakıt pompaları size de renk değiştiriyor üzere görünebilir. Fakat gördüğünüz her vakit yanlışsız olmayabilir.
Aşağıdaki değişik optik illüzyonda yer alan akaryakıt pompaları renk değiştiriyor üzere görünebilir, lakin aslında durum bu türlü değil. Aslında 4 kısımda da pompa renkleri birebir. Bu etkileyici optik illüzyon, beyninizi kandırmak için art plana çizgiler yerleştiren Munker-Beyaz konsepti kullanılarak oluşturuldu.

Görüntüde, her kısımda farklı renkli akaryakıt pompaları varmış üzere görünse de, şaşırtan bir halde farklı renkte akaryakıt pompası kelam konusu. Ve her sıra büsbütün tıpkı. Bu optik illüzyon, iCompario tarafından oluşturulmuş.
Peki bu nasıl olabiliyor? Dikkatli bir formda baktığınızda akaryakıt pompalarının üzerinden geçtiği görülen renkli çizgiler, beyninizi farklı renk tonlarını görecek biçimde kandırıyor. Akaryakıt pompalarının rengi, her pompanın etrafındaki çizgilerin rengine bağlı olarak algılanıyor.

Resmi yakınlaştırdığınızda illüzyon zayıflıyor, lakin uzaklaştırdığınızda renkler ortasındaki kontrast daha fark edilir hale geliyor. Natürel ki bu farklılıklar bireyden bireye değişiklik gösterebiliyor.

Munker-White konseptini kullanan bu illüzyon, genel olarak büyüleyici olmasının yanı sıra, duyularımızın gerçeği belirleme konusunda çoğunlukla yetersiz kaldığını vurgulaması açısından da değerli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir