Ekonomi yazarı Aktaş: Büyük döviz operasyonunun yıldönümü kutlu olsun!

Kur Muhafazalı Mevduat’ın açıklanmasının akabinde 1 yıl geçti. “Liralaşma” stratejisiyle duyurulan lakin paranın döviz kuruna endekslendiği sistemin Hazine’ye maliyeti 90 milyar TL olarak açıklandı. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ise, KKM’nin TCMB’ye maliyetini açıklamadı.

Ekonomi muharriri Alaattin Aktaş, yazısında şunları belirtti:

16 Aralık’ta kısa vadeli yeni bir periyot başlatılıyordu. Merkez Bankası’nın faizi yüzde 15’ten yüzde 14’e çekilince vatandaş dövize hamle etmeye başlamıştı. Kur tırmanıyordu.

Geliyoruz üç gün sonrasına, 19 Aralık Pazar gününe… Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’nin Akademi Mükafatları merasiminde yaptığı konuşmada faizlerin düşürülmesine dönük tenkitleri hatırlatarak ‘Benden farklı bir şey beklemeyin’ demek suretiyle faiz indiriminin devam edeceği konusunda çok net bir bildiri veriyordu.

Artık ok yaydan fırlamıştı… Merkez Bankası’nın 16 Aralık’taki faiz indirimi, Erdoğan’ın üç gün sonra indirimin daha da devam edeceğine dönük iletisi…

20 Aralık Pazartesi… Vatandaş elinde avucunda ne varsa dolara yatırmaya başladı. Dolar bir günde iki liraya yakın artış gösterdi. 18 lira sonu aşılmış ve artık 18.30 görülmüştü.

20 Aralık Pazartesi akşamı… Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısından sonra yaptığı konuşmada kur muhafazalı mevduat uygulamasını açıkladı.

Ve nasıl olduysa o gece vatandaş elindeki dövizi satmaya başladı! Daha kur muhafazalı mevduatın ne olduğu bile tam anlaşılamamışken olağan ki vatandaş döviz satmıyordu. Kaldı ki vatandaşın satmasıyla kur o denli bir gecede neredeyse üçte bir oranında geriler miydi?”

Yazının tamamı için  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir