Bilim Kurulu Üyesi Turan’dan ‘Covid-19 salgınında varyant’ açıklaması

Ankara Şehir Hastanesi Ağır Bakım İdari Sorumlusu da olan Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, yaptığı açıklamada Covid-19 salgının seyri ve hadise sayılarındaki azalma eğilimine ait değerlendirmelerde bulundu.

Sağlık Bakanlığının son açıkladığı, 5-11 Eylül aralığına ilişkin haftalık Covid-19 bilgilerinde olay sayısının 22 bin 441, vefat sayısının 89, uygunlaşan sayısının ise 25 bin 143 olarak kayda geçtiğine işaret eden Turan, “Ağustos başında olay sayılarında önemli bir artış olmuştu, bu bayram sonrasının bir yansımasıydı. Ancak bugüne geldiğimizde hastaneye ve bilhassa polikliniklere başvuran hasta sayılarında manalı ölçüde azalma oldu. Buna paralel, ağır bakım ve hastane yatışları da azaldı. Hastanemiz özelinde yüzde 35-40 civarında bir azalış kelam konusu” diye konuştu.

Ankara Kent Hastanesindeki Covid-19 ağır bakım servis sayılarının da azaltıldığını anlatan Turan, “Şu anda her biri 24 yataklı 2 Covid-19 ağır bakımımız var. Bu alanlarda muhtaçlık duyan hastalarımıza hizmet veriyoruz. Hastanemizde olay sayılarına nazaran çok etkin ve aksiyon alır halde çalışıyoruz. Muhtaçlığın olduğu durumlarda artırıp, gereksinim azaldığında öteki hastalıklara hizmet edebilmek için azaltıyoruz.” bilgisini paylaştı.

“VAKA SAYILARI ARTIK PİK PERİYOTLARINDA DAHA YAVAŞ ARTIYOR”

Turan, aşılamanın tesiriyle Covid-19 pik periyotlarındaki hadise sayılarının, biraz daha yavaş arttığına ve aşikâr bir doygunluk noktasına ulaştıktan sonra tekrar azalmaya geçtiğine dikkati çekerek, “Vaka sayılarındaki düşüşü, aslında biraz buna, aşılı olmaya ve pik periyodunun akabinde olay sayılarının belirli bir doygunluğa ulaşıp azalmasına bağlıyoruz. Covid-19 hadise sayıları şu an azalış trendinde ve bu devam ediyor.” diye konuştu.

Prof. Dr. Turan, buna karşılık, kış mevsimine giriş ve okulların açılmasıyla kasım ayına yanlışsız olay sayılarında bir ölçü artış yaşanma ihtimalinin de bulunduğunu kaydetti.

 “SON AYLARDA YENİ BİR VARYANTI GÖRMEDİK”

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Yöneticisi Dr. Hans Kluge’nin, “Covid-19’un yeni bir varyantı ortaya çıkmazsa salgının yakında bitebileceği”ne ait açıklamalarının anımsatılması üzerine Turan, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Bugüne kadar Covid-19’un her pik devrinde diğer bir varyantla gayret ettik. Virüs daha fazla bulaşabilmek, hastalık yapabilmek ismine daima kendini değiştiriyordu. Son aylarda ise sık, yeni bir varyant kelam konusu değil. DSÖ’nün de bildirdiği üzere, varyantların ortaya çıkmaması bizim için umut vaat eden bir durum. Salgının sonuna yaklaşma ihtimalimiz kelam konusu, beklentilerimiz ve umudumuz da bu istikamette. Zira yeni bir varyantı şimdi görmedik.”

“BİREYSEL TEDBİRLER, MEVSİMSEL GRİP AÇISINDAN DA KORUYUCU”

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Turan, kişisel tedbirlerin, Covid-19’un yalnızca pik devirlerinde değil, genel olarak hayatın bir kesimi haline getirilmesi gerektiğini vurguladı.

“Sadece Covid-19 için değil, öteki mevsimsel grip etkenleri açısından da kişisel tedbirler ön planda tutulmalı” diyen Turan, kış aylarında, Covid-19 harici öbür viral enfeksiyonların arttığına işaret etti.

Turan, şunları kaydetti:

“Semptomu olan şahısların kişisel tedbirlere biraz daha ihtimam göstermesi gerekir. Boğaz ağrısı, burun akıntısı, ateş, halsizlik üzere belirtileri hissedenler, öbür insanlardan izole olarak, maske takarak etrafındaki şahısları de korumuş olacak. Tıpkı biçimde semptomu olan çocukların okula gönderilmemesi, şayet okula gitme zaruriliği kelam mevzusuysa da maskeye dikkat ederek göndermek uygun olacaktır. Bu tedbir bulaşı azaltır. Ferdî tedbirler, pandemin akabinde viral enfeksiyonlarla çabanın öğrenilmesi açısından da kıymetli.”

İLERİ YAŞTAKİ ŞAHISLAR İÇİN “HATIRLATMA DOZU” UYARISI

Covid-19 aşılarının, bedenin bağışıklık sistemini enfeksiyona karşı güçlendirdiğini anlatan Turan, farklı varyantlar çıksa da hastalığı ağır geçirme açısından aşıların hala gözetici olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Turan, özellikle ileri yaştaki şahısların kesinlikle aşılarını tamamlamaya ve hatırlatma dozlarını olmaya dikkat etmesinin değer taşıdığını söyledi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir