Amasra maden faciası davasının ilk duruşması yarın

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Kuruluşu’na ilişkin maden ocağında 14 Ekim 2022’de 43 emekçinin hayatını kaybettiği, 9 çalışanın yaralandığı patlamaya ait 8’i tutuklu 23 sanığın yargılanmasına yarın başlanacak.

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 195 sayfalık iddianamenin, Bartın 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilmesinin akabinde davanın birinci duruşması yapılacak.

AA’nın haberine nazaran duruşma, belgede 23 sanık, 118 mağdur ve müşteki bulunması nedeniyle Bartın Adliyesi’nde özel olarak oluşturulan salonda gerçekleştirilecek.

Ne olmuştu?

Bartın’ın Amasra ilçesindeki TTK Amasra Kurumuna ilişkin maden ocağında 14 Ekim’de saat 18.15 sıralarında meydana gelen patlamada 41 personel hayatını kaybetmiş, 11 personel yaralanmıştı. Bir emekçi sevk edildiği hastanede 4 Kasım 2022’de, bir personel de patlamadan 173 gün sonra 5 Nisan’da hayatını yitirmişti.

Amasra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında ortalarında TTK Amasra Kurum Müdürü Cihat Özdemir’in de bulunduğu 24 kişi gözaltına alınmıştı.

Zanlılardan TTK Amasra Kuruluş Müdürü Cihat Özdemir, Müessese Müdür Yardımcısı Salih Atmaca, İşletme Müdürü Selçuk Ekmekci, İş Güvenliği ve Eğitim Başmühendisi Volkan Soylu ve Başmühendis Mehmet Tural ile kartiyelerden (birkaç üretim ünitesinden oluşan ocak) sorumlu maden mühendisleri Levent Aydın ve İbrahim Hakan Mengeş ve emniyet mühendisi Şahan Kahraman “bilinçli taksirle birden fazla insanın vefatına ve yaralanmasına neden olmak” kabahatinden tutuklanmış, 4’üne isimli denetim kararları uygulanmış, 3’ü çıkarıldıkları hakimlikçe, 9’u savcılık sorgularının akabinde hür bırakılmıştı. Bu bireyler ortasında yer alan bir kişi hakkında da soruşturma sürecinde “takipsizlik” kararı verilmişti.

İddianamede, tutuklu sanıklar Özdemir, Ekmekci, Soylu ve Tural hakkında 42 sefer “olası kastla öldürme” kabahatinden toplam 840 yıldan 1050 yıla kadar, 4 sefer “olası kastla yaralama” kabahatinden da toplam 4 yıl 16 aydan 12 yıla kadar mahpus cezası talep ediliyor.

Bu 4 sanığın 2 cürümden toplam 844 yıl 16 aydan 1062’şer yıla kadar mahkumiyeti talebinde bulunulan iddianamede, öbür 4’ü tutuklu 19 kişinin ise “bilinçli taksirle birden fazla kişinin vefatına ve yaralanmasına neden olma” hatasından 2 yıl 8 aydan 22 yıl 6’şar aya kadar mahpus cezasına çarptırılması isteniyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir