Altın fiyatlarındaki hareketlilik dikkat çekiyor

Haftanın birinci süreç gününde dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizindeki yükselişin tesiriyle birlikte altın fiyatları düşüş göstermişti. Haftaya 1657 dolardan başlayan ons altın 1644 dolara kadar gerilerken, 990 liradan açılan gram altın ise 980 liraya kadar gerilemişti.  

ABD 10 yıllık tahvil faizinin yüzde 4 düzeylerini aşmasıyla birlikte yatırımcılar tasarruflarını tahvile kaydırırken, faizsiz bir varlık olan altın piyasasında çıkış hızlanmıştı. Bilhassa ABD Merkez Bankası’nın (Fed) kasım ayının birinci günlerinde gerçekleşecek olan toplantıda siyaset faizini 75 baz puan artırması bekleniyor. Fed’in agresif faiz artışlarına devam edeceğine yönelik beklentiler tahvil faizlerinin yükselmesinde kıymetli rol oynuyor. 

ALTIN YATIRIMCILARININ GÖZÜ KASIM AYINDA 

Altın yatırımcılarının gözü kulağı kasım ayının birinci günlerine çevrildi. Fed’in vereceği karar piyasalarda fiyatlamaları belirleyecek. Fed şayet beklentiler dahilinde agresif faiz artışlarına devam ederse altın fiyatlarında baskı artabilir, Fed beklentilerden daha güvercin bir karar verirse ya da sonraki toplantılarda faiz artış suratını yavaşlatacağına yönelik bir ileti verirse bu durumda altın fiyatlarında üst istikametli hareketler görülebilir. 

ALTIN FİYATLARI HAFTA ORTASINDA YÜKSELİŞE GEÇTİ 

Haftanın birinci süreç gününde düşüş gösteren altın fiyatları salı günü istikametini üst çevirdi. Geçtiğimiz güne 1646 dolardan başlayan ons altın 1662 dolara kadar yükseldikten sonra 1653 dolardan kapandı. 985 liradan açılan gram altın ise 993 lirayı gördükten sonra 988 liradan kapandı. 

Bugüne 1653 dolardan başlayan ons altın şu dakikalarda evvelki kapanış düzeyine nazaran yükseliş göstererek 1659 dolardan süreç görüyor. Ons altında gün içerisinde en düşük 1646 dolar, en yüksek ise 1660 dolar düzeyleri görüldü. 

Güne 988 liradan başlayan gram altın ise şu dakikalarda evvelki kapanış düzeyine nazaran primli seyrederek 993 liradan süreç görüyor. Gram altında gün içerisinde en düşük 984 lira, en yüksek ise 993 lira düzeyleri test edildi. 

Hafta başında 113’lü düzeylere çıkan dolar endeksinin bugün 110.759’a kadar gerilemesi altın fiyatlarının yükselmesinde tesirli oluyor. Doların global çapta zayıflaması altın fiyatlarına takviye veriyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir