Almanya esrarı yasallaştırıyor

Almanya, cümbüş gayeli kullanımın yanı sıra satışı ve üretimi için küçük ölçülerde esrar bulundurmayı yasallaştırmak için harekete geçti. Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, bugün kabine tarafından yasanın kabul edildiğini açıklarken, yaklaşık 30 gram yani 1 ons’a kadar esrar bulundurulması ve satın alınmasının ülkede yasal hale geleceğini duyurdu. Buna nazaran, meskende en fazla iki kenevir bitkisi yetiştirmek de yasal olacak.

Esrar satışı için “özel mağazalara” yahut kahve dükkanlarına müsaade verilmesi düşünülüyor. Almanya’da kabul edilen plana nazaran, yasal olarak satılan esrarda psikoaktif bir unsur olan THC’de yüzde 15’lik bir hudut olması gerektiği belirtiliyor. Buna nazaran, 18 ila 21 yaş ortasındaki genç yetişkinler için esrar yüzde 10’dan fazla THC içermeyecek halde düzenlenecek.

Hükümet, öncelikle planın Avrupa Birliği hukuku ile uyumlu olduğundan emin olmak istediğini açıkladı. Lauterbach, Brüksel onay verirse planın çabucak yürürlüğe alınacağını duyurdu. Almanya’da satılan esrarın milletlerarası hukukla ihtilafa düşmemek için yurt içinde üretilmesi düşünülüyor.

TARTIŞMA KONUSU OLDU

Yeşiller’den sıhhat komitesi lider yardımcısı Kirsten Kappert-Gonther da esrar talebinin karşılanamaması durumunda insanların karaborsaya yöneleceği uyarısı yaptı.

Esrarın tıbbi emelli kullanımını daha da yaygınlaştıracak hükümetin bu yeni adımı, Merkel’in uzun mühlet liderlik ettiği Hristiyan Demokratlar tarafından eleştiriliyor.

Yeni uygulamanın genç yaştakilerin, yaşı büyük olan tanıdıkları üzerinden esrara ulaşmalarının önünü açabileceği telaşı lisana getiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir