14 Mayıs’a ‘darbe’ diyen Süleyman Soylu hakkında suç duyurusu

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Kocaeli milletvekilli adayı Ömer Faruk Gergerlioğlu, 14 Mayıs seçimlerini “darbe” olarak nitelendiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında cürüm duyurusunda bulundu. Gergerlioğlu, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı kabahat duyurusunda, 14 Mayıs 2023 günü gerçekleşecek olan seçimlere Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararları ile katılacak cumhurbaşkanı adayları ve siyasi partiler ve milletvekili adayları belirlenmiş olup gerek cumhurbaşkanı adayları gerek siyasi partiler ve gerekse ittifak oluşumlarının seçim çalışmalarına başladığı belirtilerek, bu süreçlerin Anayasa, kanunları ve sair yasal mevzuatları çerçevesinde yürütüldüğü kaydedildi.

‘HAKARET HATASINI İŞLEMİŞTİR’

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere nazaran, müracaatın devamında ise şunlara yer verildi: “İçişleri Bakanı olan şüpheli; Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığını, AKP ve MHP’nin ise Meclis çoğunluğunu kaybetmesi halinde, Recep Tayyip Erdoğan dışında seçilecek olan cumhurbaşkanı ve Meclis çoğunluğunu elde edecek muhalefet partileri ile ilgili seçim sonuçlarını tanımayacağını açıkça ve net bir halde ifade etmiştir. İçişleri Bakanı olan şüphelinin emrinin altında polis ve jandarma teşkilatının bulunması gerçeği karşısında Recep Tayyip Erdoğan’ın ve/veya AKP ve MHP’nin Meclis çoğunluğunu kaybetmesi halinde seçim sonuçlarını tanımayacağı ve bu tarafta teşebbüste bulunacağı aşikar olduğundan ve Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü nizamın fiilen uygulanmayacağı tarafında teşebbüste bulunacağından açıkça TCK m. 309/1’deki hatanın ögeleri oluşmuştur.

Şüpheli ile ilgili yapılacak soruşturma çerçevesinde TCK m.309/1’deki cürmün işlenmediği istikametinde kanaate ulaşılması halinde, 14 Mayıs 2023’de TCK m.309’da işlenen/işlenecek suç/suçların, tıpkı vakitte kamu vazifelisi olan kuşkulu tarafından TCK m. 279 ‘Kamu görevlisinin hatası bildirmemesi’ kabahati tarafından de kıymetlendirilmesi gerekmektedir. Tıpkı vakitte 14.05.2023 günü ülkemizde yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçim kararını alan Cumhurbaşkanını siyasi darbe içerisinde gösterdiğinden kuşkulu Cumhurbaşkanı’na hakaret kenar başlıklı TCK m. 299/1-2’deki Cumhurbaşkanı’na Hakaret kabahatini da işlemiştir.”

ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA

Gergerlioğlu, kabahat duyurusu sonrası adliye önünde açıklama yaptı. Soylu’nun seçimlere darbe vurmaya çalıştığını belirterek, “Anayasal çerçevede ilan edilmiş olan 14 Mayıs seçimlerini siyasi darbe olarak nitelemek üzere bir gaflete, bir şaşkınlığa düşmüştür. Bu tabirler kabul edilemez. Bu tabirler epeyce ağır ve 85 milyonun Anayasal özgürlüklerine Suç İşleri Bakanı tarafından vurulan bir darbedir. Bunu kabul etmiyoruz. Bakın Suç İşleri Bakanı ne demiş; ‘15 Temmuz fiili darbe teşebbüsüydü, 14 Mayıs 2023 oluşturabilecek siyasi darbe teşebbüsüdür.’ Arkadaşlar yanlış duymadınız. Süleyman Soylu 14 Mayıs seçimleri için siyasi darbe diyor. Seçimde vereceğiniz oy için ‘siyasi darbe’ diyor. Niçin? İktidardan düşeceklerini düşündükleri için bunu söylüyorlar.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir